Речник на астрономическите термини

С курсив са отбулязани понятията, включени в този речник. Връзките водят до страници, в които даденото понятие е обяснено подробно.
 
 

Аберации - оптически дефекти и изкривявания, създавани от оптическите елементи.

Абсолютна звездна величина - видимата от Земята звездна величина на който и да е небесен обект, ако той се намира на разстояние 10 парсека.

Адаптация на очите - способността на очите да регулират влизащата в тях светлина чрез свивате и отваряне на зеницата.

Азимут - една от хоризонталните небесни координати, представляваща отстоянието от точката Север (в посока изток - юг - запад - север) до вертикалната проекция на небесния обект върху равнината на хоризонта.

Азимутална монтировка - вид монтировка за телескоп, при която въртенето на тръбата става хоризонтално (по азимут) и вертикално (по височина).

Акомодация на очите - способността на очите да се настройват за гледане на различни разстояния.

Анастигмат - оптична система, при която липсва проявата на аберацията астигматизъм.

Ангстрьом - единица за дължина, равна на 10-10m. Най-често се използва за измерване на дължините на светлинните вълни.

Антирефлексно покритие, просветляване - специален вид прозрачно покритие върху оптичните елементи, което намалява до минимум отражението на светлината в стъклените им повърхности.

Апертура - входният отвор на оптичния инструмент. При някои телескопи, например рефракторите, апертурата съвпада с диаметъра на обектива, а при други (Шмидт-телескопите) тя е по-малка от него.

Апланат - оптическа система, при която липсва проявата на аберацията кома.

Апохромат - оптическа система, в която хроматичната аберация е коригирана за три дължини на вълните (за три цвята) на светлината. Представлява оптически елемент, съставен от (най-често) три слепени в едно лещи - триплет.

Астигматизъм - вид оптическа аберация, изразяваща се в разтеглянето на образа при неточно фокусиране.

Астрономическа единица (а.е., AU) - единица за дължина в астрономията, използвана за определяне на разстоянията в Слънчевата система. Равна е на средното разстояние между Слънцето и Земята - 149 597 870 +/- 2 km.

Ахромат - оптическа система, в която хроматичната аберация е коригирана за два дължини на вълните (за два цвята) на светлината. Представлява оптичен елемент, съставен от положителна и отрицателна леща, слепени в едно - дублет.

Барлоу, леща на - един от начините за увеличаване на главното фокусно разстояние на телескопа. Представлява отрицателна леща в специална тръбичка, която се поставя преди окуляра.

Винетиране - засенчване в оптическата система на част от светлинния поток. Проявява се като намаляване на светлината, контраста и др. и се забелязва най-често при астрофотографиите.

Височина - една от хоризонталните небесни координати, представляваща вертикалното ъглово разстояние от хоризонта до обекта.

Водене, гидиране - следенето на водещата (гидиращата) звезда в телескопа с цел коригиране на неточностите на въртенето на телескопа. Прилага се при астрофотографията.

Вторично огледало - спомагателно плоско, вдлъбнато или изпъкнало огледало в рефлекторите, чрез което светлинният лъч се пренасочва към удобно за наблюдаване място. При някои от оптичните системи на рефлекторите вторичните огледала променят и еквивалентното фокусно разстояние на системата.

Германска монтировка - вид екваториална монтировка на телескопа.

Гидиране, водене - следенето на водещата (гидиращата) звезда в телескопа с цел коригиране на неточностите на въртенето на телескопа. Прилага се при астрофотографията.

Гид-телескоп - помощен телескоп, през който се гидира при астрофотография.

Главно фокусно разстояние на телескопа - собственото фокусно разстояние на телескопа без да се използват допълнителни средства за увеличаването му. Виж и Еквивалентното фокусно разстояние.

Деклинационна ос - една от осите на екваториалната монтировка, чрез която телескопът се върти по деклинация.

Деклинация - една от екваториалните небесни координати, представляваща вертикалното ъглово разстояние от равнината на небесния хоризонт до обекта.

Диафрагма на окуляра - конструктивна част от окуляра, наподобяваща пръстен, която служи за ограничаване на крайните и некачесвени части от светлинния лъч. Обикновено диафрагмата определя и големината на зрителното поле.

Диоптър - оптична величина, изразяваща оптичната сила на лещите. Изчислява се като 1000 се раздели на фокусното разстояние на лещата в mm.

Диск на Ери, дифракционен диск - централният диск на дифракционната картина. Колкото диаметърът на обектива е по-голям толкова този диск е по-малък. Това е в основата на разделителната способност на телескопа.

Дисторсия - вид оптическа аберация, изразяваща се в нарушаване на подобието между обекта и неговия образ.

Дифракционна картина - особено изображение на звездата, получаващо се при максимално увеличение на телескопа. Представлява централен диск (на Ери), заобиколен с намаляващи по яркост концентрични пръстени.

Дифракция - физическо явление, водещо до получаването на дифракционната картина.

Добсон, добсънова монтировка - много просто изградена азимутална монтировка за големи телескопи система "Нютон".

Дублет - оптичен елемент, съставен от (най-често) положителна и отрицателна леща, слепени в едно. Използва се за отстраняване на някои от оптичните аберации.

Екваториална монтировка - най-разпространеният вид монтировка, позволяваща въртене на телескопа по небесните екваториални координати. Главната й ос, наречена полярна, е успоредна на оста на въртене на Земята и позволява точното следене на обекта чрез въртене само около нея (оста).

Екваториални координати - най-използваната в астрономията система на небесни координати, използвана във всички звездни карти.

Еквивалентното фокусно разстояние - резултатното фокусно разстояние на телескопа, което се получава при внасяне в оптическата система на допълнителни елементи - леща на Барлоу, окулярно увеличение и др.

Елонгация - най-голямото видимо ъглово отдалечаване на Меркурий или Венера от Слънцето, в посока на изток или запад (спрямо Слънцето).

Звездна величина - безразмерна величина, която характеризира блясъка на небесното светило. Бележи се с латинската буква m.

Зенит - точката от небесната сфера, която се намира точно над наблюдателя.

Зрителното поле - частта от небето, видима в окуляра на телескопа. Различават се истинско и видимо зрително поле.

Изходна зеница - диаметъра на изходящия от окуляра светлинен лъч.

Касегрен - една от видовете оптични схеми на телескопите.

Катадиоптрически телескоп - рефлектор, в чиято оптическа схема освен огледала участват и лещи, т.е. огледално- лещови телескопи. При еднакви диаметри и фокусни разстояния този вид телескопи са по-компактни в сравнение с рефракторите и рефлекторите.

Коефициент на пречупване - физическа величина, която показва степента на пречупване на светлинния лъч при преминаване от една среда в друга.

Кома - вид оптическа аберация, проявяваща се в периферията на зрителното поле и изразяваща се в превръщане на точковия образ на звездата в петно с кометообразна или ветрилообразна форма.

Коректор на комата - оптически елемент, отстраняващ комата. Представлява леща и се поставя преди окуляра.

Леща на Барлоу - един от начините за увеличаване на главното фокусното разстояние на телескопа. Представлява отрицателна леща в специална тръбичка, която се поставя преди окуляра.

Максимум на метеорен поток - моментът или периодът, в който за единица време се появяват най много метеори от дадения метеорен поток.

Мениск - особен вид леща, която се използва в някои телескопи. Представлява изпъкнало-вдлъбнато стъкло, подобно на лещите за очила, но с нулева оптична сила.

Менисков телескоп - рефлектор, в чиято оптическа схема е включен един или няколко мениска.

Многослойно просветляване, МС - вид антирефлексно покритие, което води до намаляването на отраженията при повече цветове на светлината.

Монтировка - механичната част от телескопа, чрез която тръбата му се насочва към небесния обект.

Надир - точка на небесната сфера, точно под наблюдателя. Тя е противоположна на зенита.

Нютон - една от видовете оптични схеми на телескопите.

Обектив - главната част от оптичната система на телескопите, която формира образа на наблюдавания обект. В зависимост от оптичната схема на телескопа обективът може да е леща или огледало.

Окултация - преминаване на един небесен обект зад друг, покриването на един обект от друг. Най-чести са окултациите (покриванията) на звезди от Луната.

Окуляр - крайния елемент от оптичната схема на телескопа, служещ за разглеждане на образа на обекта, създаден от обектива. Съществуват многобройни оптични схеми на окулярите.

Окулярен възел, фокусировъчно устройство - конструктивна част от телескопа, служеща за закрепване на окуляра към него и за фокусиране.

Окулярна проекция - един от начините за увеличаване на главното фокусното разстояние на телескопа. Представлява положителна леща, която препроектира образа, създаден от обектива.

Окулярно увеличение - вж. Окулярна проекция.

Опозиция на планета, противостояние - положение на т.нар. горни планети (Марс, Юпитер и т.н.) при което, подредени в линия, Земята е между планетата и Слънцето.

Оптическа ос - въображаема линия, свързваща центровете на оптическите елементи в една оптическа система.

Оптическа система - съвкупността от оптически елементи в един оптически уред.

Оптически аберации - оптически дефекти и изкривявания, създавани от оптическите елементи.

Оптически елементи - лещи, огледала, призми, филтри и др., които се използват в една оптическа система.

Относителен отвор - отношението на диаметъра на обектива и главното или еквивалентното фокусното разстояние на телескопа. Показва каква част от това фокусно разстояние е диаметъра.

Официално време - времето възприето в Р България, времето което показва часовникът. През лятото официалното време е лятното време.

Очно разстояние - разстоянието между последната (очната) леща на окуляра и окото, при което се вижда цялото зрително поле.

Параболично огледало - вдлъбнато огледало със специална форма, позволяваща събирането (фокусирането) на отразения светлинен конус в една точка.

Парфокалност - качество на окулярите, обикновено от една серия, при което не се налага префокусиране при смяната на един окуляр с друг. Изразява се в еднаквото разположение на фокуса спрямо частта от окуляра, която влиза във фокусировъчното устройство.

Полева леща - челната, най-близката до обектива, леща на окуляра.

Полярна ос - една от осите на екваториалната монтировка, около която се върти телескопа за да следва денонощното въртене на звездите. Полярнтата ос е успоредна на земната ос и горният й край сочи небесният полюс.

Пречупване - физическо явление, при което лъчът светлина променя посоката си при навлизане в друга оптична среда, например от въздух в стъкло, от един вид стъкло в друг и т.н.

Прониквателна способност - способността на телескопа да "вижда" най-слабите обекти, достъпни за него.

Просветляване, антирефлексно покритие - специален вид прозрачно покритие върху оптичните елементи, което намалява до минимум отражението на светлината в стъклените им повърхности.

Разделителната способност - способността на телескопа за разделно виждане на два близки обекта, например различаването на компонентите на една двойна звезда.

Рефлектор - сборно понятие за огледалните телескопи. При тях обективът е огледало.

Рефрактор - телескоп, при който обективът е леща (лещи).

Ректасцензия - една от екваториалните небесни координати. Тя показва ъгловото отстояние (по небесния екватор) на обекта от точката на пролетното равноденствие в съзвездието Риби.

Светлинен спектър - съвкупността от видимите за човешкото око цветове на светлината, както и ултравиолетовата и инфрачервената светлина. Често се асоциира с дъгата.

Светлинно замърсяване - общата осветеност на обкръжаваща ни среда, предизвикана от градските светлини.

Светлосила - величина, характеризираща осветеността създавана от обектива във фокалната равнина. Равна е на квадрата на относителния отвор. Често в разговорната реч двете понятия се отъждествяват.

Светлинна година - единица за разстояние, използвана в астрономията. Равна е на разстоянието, което светлината изминава за една тропическа година.

Телескоп - оптически инструмент, служещ за наблюдаване на небесните обекти. В зависимост от оптичната схема и диапазона, в който наблюдават (видима светлина, ултравиолетови лъчи, рентгенови лъчи и т.н.) телескопите биват различни видове.

Триплет - оптичен елемент, съставен от три (най-често положителна - отрицателна - положителна) лещи, слепени в едно. Използва се за отстраняване на някои от оптичните аберации.

Тубус - тръбата на телескопа.

Търсач - малък телескоп, закрепен към основния, който служи за бързото и лесно намиране на търсения обект.

Фокален редуктор - положителна леща, която се поставя преди фокуса на телескопа (подобно на лещата на Барлоу), служеща за скъсяване на главното фокусно разстояние на телескопа.

Фокалната равнина - равнината, успоредна на лещата, в която се намира фокусът.

Фокусировъчно устройство, окулярен възел - конструктивна част от телескопа, служеща за закрепване на окуляра към него и за фокусиране.

Фокус - точката, в която се събират лъчите от светлинния конус, създаван от лещата.

Фокусно разстояние - разстоянието от лещата до фокуса.

Фотоадаптер - устройсто, чрез което фотоапарата (най-често с изваден фотообектив) се закрепва към окулярният възел на телескопа. Служи за астрофотография в главния фокус на телескопа.

Цветна чувствителност на окото - способността на окото да възприема отделните цветове в различна степен. Най-чувствително е окото към жълто-зеления цвят. Цветната чувствителност зависи и от осветеността на наблюдавания обект; например, нощно време окото е слабочувствително към цветовете.

Юстиране - подреждането на оптическите елементи на една оптическа система и правилното им ориентиране по дължината на оптическата ос.


Deepsky обекти - обекти от "дълбокото небе". Под това наименование се разбират предимно незвездните обекти - галактики, мъглявини и звездни купове.

m - означение за звездна величина.

M - означение на обектите от каталога на Месие.

NGC, IC - означение на обектите от Новия общ каталог на незвездните обекти.

SLR - означение за огледално-рефлексните (SLR - Single Lens Reflex) фотоапарати.

ZHR - часово число на метеорния поток. Представлява средния брой метеори, видими за един час.