Техника на наблюдението

Много често при първите си наблюдения начинаещите любители на астрономията са малко разочаровани от това, което виждат в окуляра на телескопа. За съжаление човешкото око е лошо пригодено за работа при слабо осветление и очакванията, които любителят си е създал, разглеждайки атрактивните снимки в списанията не се потвърждават. Тук ще стане въпрос за някои техники и хитрости, чрез които наблюденията с просто око или през телескоп биха станали по-резултатни, а самото наблюдение по-комфортно.
 


Избор на място и време за наблюдение

Едно от основните условия за успешно наблюдение е тъмното небе. Това е особено важно ако обекти на наблюдението ни са слабите т.нар. deepsky обекти. Когато е тъмно дори и с по-малък телескоп могат да се видят много детайли от мъглявините, галактиките и звездните купове.

За съжаление повечето астрономи - любители живеят в големите градове, където светлинното замърсяване е много голямо. Затова за по-сполучливи наблюдения търсете тъмни места, по възможност далеч от градове, заводи и т.н. Добро решение е да се наблюдава от село - там уличните лампи са по-скоро изключение, хората си лягат по-рано, и срещу вас няма да светят десетки прозорци на съседите. Друга възможност е излизането извън града, на открито място, което сте видeли предварително и сте преценили, че през нощта там няма да имате проблеми. За предпазване от градските светлини може да използвате леки самоделни паравани, разположени около телескопа, наклонен плажен чадър, забит в земята, колата с покрити прозорци и всякакви други подръчни средства. Разбира се, добре е за това да се помисли предварително.

Освен тези обективни условия има още един вид "пречка" за наблюдения в града - хората. В повечето случай това са разни любопитни, които просто искат да погледнат. Но винаги може да се намери някой, който да ви провали наблюдението - пияници, наркомани и т.н. Затова е добре наблюденията да се правят от групичка от няколко човека - много по-големи са рисковете за сам човек през нощта, още повече със скъпа техника до себе си. Не е лошо да имате и мобилен телефон, просто за всеки случай. Най-често, обаче при вас ще идват полицаите. Просто на тях това им е работата - групичка в тъмното, събрала се около странна "машинария" винаги буди подозрение. Обяснете кои сте и какво правите и няма да имате проблеми. А пък ако случайно на небето се вижда Сатурн - обезателно им го покажете и ще имате безплатна охрана:)) Струва ми се, че за всички Сатурн е най-атрактивният обект на небето и хората са безкрайно впечатлени, когато го видят за първи път "на живо".
 


Адаптация на очите към тъмнината

За да привикнат към тъмнината на очите им е необходимо известно време. По време на адаптацията зеницата на окото ще се отвори повече, като по този начин в окото ще влиза по-голямо количество светлина. За пълна адаптация е необходимо да престоите на тъмно до 45 - 60 минути, но това не винаги е изпълнимо, особено когато сте на открито. Все пак няколко минути на тъмно ще подобрят значително резултатите от визуалното наблюдение. Всичко зависи от целите и сериозността му.

На практика, колкото и да сте престояли на тъмно след това се налага да се използва някакво осветление за работата с телескопа, картите и т.н. В такива случай най-често се използва фенерче със слаба червена светлина, тъй като червената светлина влияе най-малко на нощното зрение. Освен фенерче, може да се използва и червен светодиод, който може да се регулира по отношение на яркостта на излъчване. Освен това светодиодът изразходва по-малко енергия и запазва батерията за по-дълго време.

Една хитрост за запазване на акомодацията на очите е разделното им ползване. С едното, адаптираното, гледаме в окуляра, а другото използваме за страничните занимания. В този случай имайте предвид, че замижаването с адаптираното око го уморява, най-добре е да ползвате черна превръзка, под която окото да стои нормално отворено, без напрежение.
 


Периферно зрение

Сигурно сте забелязали, че слабите обекти се виждат именно когато не гледате към тях, а малко в страни. Причината е следната - когато гледаме направо към даден обект, неговото изображение попада в областта на централната ямичка на окото. Тук са съсредоточени свето- и цветочувствителните колбички, които работят най-добре при ярка светлина и осигуряват остротата на зрението. Но те са невъзприемчиви към слабата светлина. Изходът е слабият обект да бъде фокусиран встрани от областта на централната ямичка, там където са разположени пръчиците. Това става просто чрез леко изместване на погледа. Човешкото зрение е най-чувствително към слабите обекти, ако те са разположени на 8-16° от центъра, в посока към носа, както и в областта 6-12° над центъра на зрението. Чрез няколко проби можете да определите точно в коя област на вашето периферно зрение най-добре различавате слабите обекти.
 
 

Други препоръки

Една допълнителна хитрост за подобряване на зрението по време на визуални наблюдения е дишането. Според докторите недостига на кислород бързо влошава нощното виждане. Практически това става при несъзнателното спиране на дишането за кратко (затаяване на дъх). Затова преди навеждането към окуляра някои опитни наблюдатели препоръчват 10-15 секундно интензивно дишане. Имайте предвид, обаче, че в резултат от по-продължително интензивно дишане може да се получи хипервентилиране, което се чувства като замайване, виене на свят.

Може да е странно, но използването на слънчеви очила извън моментите на наблюдение върши чудесна работа.

Алкохолът, никотинът и ниското съдържание на захар в кръвта оказват отрицателно въздействие на чувствителността на нощното зрение. Затова винаги е добре когато планирате по-дълги наблюдения да си вземете лека нощна закуска.

Допълнителен комфорт при наблюдение ще имате ако сте добре облечени, особено през студените месеци. Първоначално може да не ви се струва, че е студено, но след час или два неминуемо ще промените мнението си. Топлите напитки също не са за пренебрегване. Въобще, съобразявайте се със сезона и капризите му и си създайте необходимите удобства - ако треперите от студ или ви нападат ята изгладнели комари едва ли това ще е най-приятното и резултатно наблюдение.