Окуляри - видове оптични схеми

В момента са познати над сто различни оптични схеми на астрономически окуляри, но в практиката на любителите и професионалистите се ползват едва няколко от тях. 

Както е известно първият астрономически окуляр бил обикновена двустранно вдлъбната леща, използвана от Галилей. С него се виждал прав образ, но с нарастването на увеличението зрителното поле намалявало стремително. През 1611 г. Йохан Кеплер предлага използването на двустранно изпъкнала леща. Така проблемът със зрителното поле се отстранявал в определена степен, но възниквал нов - образът бил обратен, като за целите на астрономическите наблюдения това не било от значение. По времето на Кеплер не съществували методи за контрол на точността на изработката на лещите и окулярите давали лош образ - имали големи сферични и хроматични аберации. За да се подобри качеството на изображението се налагало използването на телескопи с малък относителен отвор - 1:40 и надолу. Това е и една от причините за гигантските телескопи в миналото.

 

Хюйгенс
Окуляр система Хюйгенс
През 1654 г. Кристиян Хюйгенс изобретява окуляр с две плоско-изпъкнали лещи, разположени с изпъкналата си страна към обектива. 

Предната леща, която е по-близо до обектива се нарича полева. Тя фокусира образа във фокалната равнина, която е между двете лещи (там е и диафрагмата на окуляра). Увеличението на окуляра се постига почти само от очната леща (тази, която е по-близо до окото), а избраното разположение на двете лещи една спрямо друга води до намаляване на хроматичната аберация. Сферичната аберация се запазва голяма. Диафрагмата ограничава размера на зрителното поле само в централната му част, като по този начин се постига малко по-добро качество на образа. Самото зрително поле е до 30°-35°. Очното разстояние (разстоянието между очната леща и окото, при което гледането през окуляра е най-удобно и се вижда цялото поле) също е малко. Въпреки тези недостатъци системата се използва и до днес в някои от по-евтините телескопи и в микроскопите. Тъй като в този вид окуляри няма слепени лещи те могат да се използват при проектиране на слънчевия образ.

При окулярите система Хюйгенс отношенията между фокусните разстояния на лещите и разстоянието между тях се подбира така, че 

f1 : d : f2 =3 : 2 : 1
където 
f1 - фокусно разстояние на полевата леща;
f2 - фокусно разстояние на очната леща;
d  - разстояние между лещите.
Тогава еквивалентното фокусно разстояние на окуляра е равно на 

f = 1.5 f2  или  f = 0.5 f1

От следващата формула може да се изчисли фокусното разстояние на всеки окуляр, ако са известни фокусните разстояния на отделните му лещи:

fок =  (f1 * f2) / (f1 + f2 - d)

Несъвършенството на този вид окуляри ги прави пригодни за наблюдения със сравнително по-дългофокусни телескопи с относителен отвор по-голям от 1:12.  Малко подобрение на този вид окуляри е система Митенцуей, при която полевата леща е изпъкнало - вдлъбната. При нея е намалена сферичната аберация и кривината на полето. Почти век по-късно американския оптик Хастингс заменя единичната очна леща с ахроматична двойка, като по този начин дава възможност окуляра да се ползва с телескопи със относителен отвор до 1:7.

 

Рамсден
Окуляр система Рамсден
През 1783-та Джеси Рамсден, може би най-добрият производител на научни инструменти през XVIII век, въвежда друга двулещова система окуляри, която също се използва и до днес в любителските телескопи. 

Този тип окуляри много прилича на Хюйгенс, но полевата леща е обърната с плоската си страна към обектива. Диафрагмата вече е пред полевата леща. Зрителното поле е същото, хроматизмът е голям, но сферическата аберация е около 8 пъти по-малка от тази при система Хюйгенс. Отношенията между фокусните разстояния на лещите и разстоянието между тях са

f1 : d : f2 = 1 : 1 : 1,

а фокусното разстояние е 
fок = f1 = d

В този случай очното разстояние е практически нула - това е неудобно при наблюдение. Затова разстоянието между двете лещи на окуляра се подбира така, че 

f1 : d : f2 = 1 : ~0.7 : 1

В средата на XIX век, едновременно с появата на окуляра тип Келнер Карл Цайс проектира т.нар. ахроматичен Рамсден (Achromatic Ramsden, AR) или модифициран ахромат (Modified Achromatic, MA), при който очната леща е ахроматична двойка. 

 

Келнер
Окуляр система Келнер
През 1849 г. Карл Келнер създава оптична система, която може да се нарече първият модерен триелементен окуляр. Първоначално окулярът има плоско-изпъкнала полева леща и ахроматична очна леща. Тези окуляри са много по-добри по качество на изображението от окулярите Хюйгенс и Рамсден и работят добре при телескопи със светлосила дори 1:6. Зрителното им поле е до 30°, а очното разстояние е сравнително голямо и създава удобство при наблюдение. По-късно, чрез замяна на полевата леща с двойноизпъкнала вместо плоско-изпъкнала Келнер повишава полето до 45°. Ниската им цена и сравнително добрите им качества при малки и средни увеличения ги правят много използвани от любителите. Използват се в биноклите, зрителните тръби и в микроскопите.

 

RKE
Окуляр система RKE
Разновидност на система Келнер са окулярите RKE (Reversed Kellner Eyepiece), разработвани от оптичната фирма Edmund Scientific. Както показва името им този тип окуляри представляват обърната система Келнер - полевата леща е ахроматична, а очната единична двойноизпъкнала. Те дават по-добър образ и имат малко по-голямо зрително поле в сравнение със стандартните окуляри Келнер.

 

Ортоскопичен
Ортоскопичен окуляр
Пак по същото време (1880 г.), и отново в Йена, д-р Ернст Абе дава проект на окуляр, който се превръща в стандарт за сравнение на всички днешни окуляри. Ортоскопичният окуляр на Абе има полева леща, която е съставена от три елемента, а очната леща е единична двойноизпъкнала. Зрителното му поле е до 45°, а дългото очно разстояние го прави подходящ за големи увеличения. Аберациите са сведени до минимум и се проявяват само в края на полето, което го прави подходящ за използване със светлосилни телескопи до 1:5. Освен това при него дисторсията е нула. 

Днес съществуват голям брой от 4 до 7 елементни вариации на тази система окуляри, с различно качество и на достъпна цена. 

 

Пльозл (Симетричен)
Окуляр система Пльозл
Най-популярният днес окуляр е изобретен през 1860 г. от Густав Пльозл. Системата е разработена за нуждите на фотографията, а масовото производство на окуляри започва едва след Втората световна война. Устройството му е изключително просто - състои се от две ахроматични лещи, обърнати с положителните си елементи една към друга, с по-късофокусна очна двойка и с разстояние между лещите 1/2 Fок. В по-късни модификации лещите са почти допрени една до друга (на 0.001mm). Оптическите характеристики на този тип окуляри са впечатляващи -  дават ясен и остър образ, изчистен от изкривявания, зрителното поле достига до 50°, а очното разстояние е по-голямо от това на ортоскопичните окуляри. Може да се използва с телескопи със светлосила до 1:4. 
Симетричен окуляр
Днес под това име се продават окуляри, които не са истински Пльозл, а се състоят от две еднакви ахроматични двойки на разстояние 1/2 Fок. Това е т.нар. симетричен окуляр. Лесното му производство го прави много популярен сред любители и производители. След 1970-те тази модификация доминира на пазара, всички големи оптични фирми го произвеждат под различни търговски наименования - Tele Vue, Meade Serie 4000, Meade Super Plossl, Orion Ultrascopic, Celestron Ultima и т.н. Съществуват и т.нар. хибридни симетрични окуляри, като например окулярите Lanthanum, в които е вградена Барлоу-леща, чрез която се постига по-голямо очно разстояние (около 20mm), независимо от фокусното разстояние на окуляра.

 

Ерфле
Окуляри система Ерфле и Модифициран Ерфле
В годините между двете световни войни, когато Германия все повече се милитаризира на оптиците от фабриките "Карл Цайс" се налага да разработват все по-нови и по-нови оптични системи и окуляри за артилерията, танковете и подводния флот. Изискванията, конкретно към окулярите, били големи - широко и отлично коригирано откъм аберации зрително поле. Решението на двамата оптици Хенрих Ерфле и Алберт Кьониг било конструирането на многоелементни окуляри, в които за първи път се използвали и асферични повърхности. Наличието на множество стъклени повърхности създавало известни проблеми с отраженията, но те били избегнати чрез успешното използване на разработената наскоро технология за антирефлексно покритие. 

Различните модификации на окулярите система Ерфле са 5- (при оригинала) или 6-елементни, в три групи, с много широко зрително поле, достигащо до 60°-70°. Работят добре и със светлосилни телескопи от порядъка на 1:5 - 1:4. Най-удобни са за наблюдаване на deepsky-обекти, а при малки увеличения картината на звездното небе, която създават тези окуляри е наистина впечатляваща. 

 

Кьониг
Окуляр система Кьониг
Окулярите, проектирани от Алберт Кьониг през 1915 г. са подобни на ортоскопичните. Те са 4-елементни, разделени в три групи - единична полева леща, ахроматична средна двойка и единична очна леща. Така избраната оптична схема дава възможност за достигане на сравнително голямо зрително поле при запазване на минимални аберации и добър контраст и острота на образа. Най-добре работят с телескопи със светлосила до 1:7. Съществува и подобрен вариант с оптична схема ахроматична полева двойка - единична средна леща - единична очна леща, при който очното разстояние е увеличено.

 

Суперширокоъгълни окуляри (Ultrawide)
Окуляр система Наглер
Това са различни видове съвременни окуляри, съставени от 6 до 8 лещи с огромно зрително поле - до 85°! На наблюдателя буквално се налага да се оглежда за да може да обхване обектите в него. Тези окуляри  са предназначени предимно за наблюдения на deepsky-обекти, но някой от последните модели са подходящи и за планетарни наблюдения. Могат да се използват с големи любителски инструменти, като по този начин компенсират малкото зрително поле, което тези телескопи създават. 

Първите елементи от оптичната система играят ролята на Барлоу-леща, чрез което се постига широкоъгълността (от 52° на около 80°) и голямото очно разстояние. При наличието на толкова голям брой оптични повърхнини може да се очаква, че проходимостта на светлината е намалена, но чрез използването на многослойно просветляване и специални видове стъкла този недостатък е сведен до минимум. 

Най-популярни от този вид окуляри са Nagler тип I и тип II (проектирани от Ал Наглер) на фирмата TeleVue, но съществуват и други - Panoptic на TeleVue, Ultra Wide Angle на Meade и т.н. Качеството и възможностите на тези окуляри, обаче са свързани и с някой недостатъци - големите размери (диаметър 70-80mm), маса (за някои от тях дори над един килограм!) и най-вече цената, която може да достигне до 500 долара - цената на един добър любителски телескоп.