Как да насочим полярната ос на телескопа

За да бъде наблюдението с телескоп по-лесно и да не се налага постоянно да се коригира движението му и по двете оси е необходимо да ориентираме правилно полярната му ос. Това е особено важно когато телескопът се
използва за астрофотография. Смисълът на правилното ориентиране на полярната ос е тя да бъде успоредна на земната ос. Казано с други думи продължението на полярната ос трябва да пресича небесния полюс.

Наклонът на земната ос, респективно и на полярната ос зависи от географската ширина на мястото, от което правите наблюдението. Този наклон (отстоянието от точка север на хоризонта до северния небесен полюс) е равно на географската ширина на мястото. Географската ширина на някой от по-големите градове в България можете да видите тук.

Преди да започнете точната настройка на посоката на полярната ос трябва да я насочите на око, доколкото това е възможно, така че да сочи северния небесен полюс. За щастие много близо до него се намира една достатъчно ярка звезда - Полярната звезда (RA 02h 33min 32sec, Dec +89° 16'). Просто трябва да се "прицелите" в нея. Ако извършвате само визуални наблюдения тази настройка вероятно ще бъде достатъчна, въпреки че понякога ще се налага да коригирате движението на телескопа и по деклинация - ще забележите, че обектите се изместват нагоре или надолу от центъра на зрителното поле.

За по-лесното извършване на точната настройка трябва да имате окуляр с кръст. Точната настройка на наклона на полярната ос можете да извършите по следния алгоритъм, който се отнася за телескопи, които дават обърнат образ:
 

Настройка по азимут

Изберете достатъчно ярка звезда, която се намира в посока юг на височина около 45°. "Хванете" я в окуляра, така че да бъде в центъра на кръста. Сега започвате да водите само по ректасцензия - въртите телескопа само
около полярната му ос. След известно време ще забележите, че звездата се отклонява от центъра на кръста надолу или нагоре.

Ако звездата се отклонява НАГОРЕ това означава, че горният край на полярната ос е отместен на изток спрямо посока север.

Ако звездата се отклонява НАДОЛУ това означава, че горният край на полярната ос е отместен на запад спрямо посока север.

Завъртете малко в обратната посока (съответно на запад или на изток) и повторете процедурата. Това може да продължи до половин или един час - зависи колко точна искате да бъде настройката. Ако в продължение на 15 - 30 минути водене звездата стои в центъра на кръста, без да се отклонява можем да смятаме, че полярната ос е правилно ориентирана по азимут.
 

Настройка по височина

Настройката на полярната ос по височина се прави по подобен начин. Този път изберете ярка звезда на изток или на запад, близо до небесния екватор. Започнете водене и наблюдавайте отклонението на звездата от центъра на кръста.

Ако звезда на изток се отклонява НАГОРЕ това означава, че ъгълът на наклона на полярната ос е много малък (сочи под полюса).

Ако звезда на изток се отклонява НАДОЛУ това означава, че ъгълът на наклона на полярната ос е много голям (сочи над полюса).

Ако звезда на запад се отклонява НАГОРЕ това означава, че ъгълът на наклона на полярната ос е много голям (сочи над полюса).

Ако звезда на запад се отклонява НАДОЛУ това означава, че ъгълът на наклона на полярната ос е много малък (сочи под полюса).

Променете малко наклона на полярната ос в обратната посока и повторете процедурата докато звездата се задържа в центъра на кръста в продължение на 15-30 минути.
 

Този алгоритъм се отнася за телескопи, които дават обърнат образ. Ако телескопът ви дава прав образ следва да смените посоките в алгоритъма ("нагоре" става "надолу", и обратно).