Цифрова астрофотография
 

През лятото на 2003 година група любители, с подкрепата на НАОП "Н.Коперник" - гр.Варна организирахме двумесечен фотопатрул на Марс по време на Великото му противостояние. Тогава за първи път беше отработена техниката на фотографиране с цифров фотоапарат и web-камера.

Основен оптически инструмент е телескоп система Нютон, с диаметър на обектива 200mm и фокусно разстояние 1028mm (светлосила f/5). Тръбата на телескопа е монтирана на екваториална монтировка с електрическо задвижване, но с ръчно коригиране на хода (гидиране). Тъй като телескопът е самоделен (и недовършен, както се вижда на снимката) фокусировъчното устройство е изработено от корпуса на фотообектив с резба М42х1, т.е. диаметър на резбата е 42mm, а стъпката 1mm. Това позволява фотоапаратът и web-камерата да се присъединяват към него чрез изработени от стругар преходници, както и към фокусировъчното устройство да се навиват фотографски удължителни пръстени (макро пръстени).
 

Nikon Coolpix 995Снимки с цифров фотоапарат

Използвания  за заснимане на Марс фотоапарат е Nikon Coolpix 995 (и на български) с дисплей и "чупещо" се тяло. CCD-сензорът е с линейни размери 5.319 х 7,176mm, или 1536 х 2048 пиксела. Всеки пиксел е с размери 0.0035mm. Много важна функция на този апарат е възможността да прави видеофилмчета с дължина до 40 секунди, със скорост 15 кадъра/сек и размер 320 х 240 пиксела. Тъй като обективът на този апарат не е сменяем, както например на SLR-апаратите, фотографирането в главният фокус е невъзможно, но в случая и безсмислено. Невъзможността да се махне обективът не позволява да се приложи и фотографиране с окулярна проекция и промяна на мащаба на снимката. Единствената възможност е да се снима през окуляра на телескопа.

Фотографирането през окуляра на телескопа е аналогично на фотографирането с окулярна проекция. Тук ролята на проекционния окуляр се играе от системата "окуляр - фотообектив". Предното фокално разстояние е равно на фокусното разстояние на окуляра, а задното - на фокусното разстояние на фотообектива. Както е известно увеличението на проекционната система е равно на отношението на двете разстояния, затова за по-голямо увеличение е необходимо фотообективът да се настрои на най-голямо фокусно разстояние. За този апарат то е 32mm. Това е физическото фокусно разстояние на обектива.

От друга страна трябва да се избере възможно по-късофокусен окуляр. Ние използвахме симетричен окуляр с фокусно разстояние 10mm. Така увеличението на проекционната система стана 3.2х. Допълнително пред окуляра е монтиран фотографски телеконвертор 2х, който играе ролята на леща на Барлоу. В резултат на това еквивалентното фокусно разстояние на системата става 6400mm.

 

Преходен пръстенКакто стана ясно, фотоапаратът се закрепва към фокусировъчното устройство чрез преходник. За завиването на преходника към апарата се използва резбата за навиване на филтри към фотообектива. Тя е доста фина и трябва да се внимава да не се повреди или нарани. От другата страна преходникът се завива към фокусировъчното устройство с резба М42х1. За да се достигне необходимото разстояние до окуляра се използват удължителните фотопръстени, които се навиват на фокусировъчното устройство. При това окулярът остава вътре в тях. Пръстените трябва да се подберат така, че очната леща на окуляра (която е най-близо до окото) да е максимално близо до фотообектива. В случая това разстояние е около 7-8mm. В противен случай се получава т.нар. винетиране - полезната част от правоъгълния кадър става с кръгла форма, а ъглите са черни. Преди окончателното завиване на апарата към фокусировъчното устройство е необходимо телескопът да се фокусира до най-рязък образ, както при визуални наблюдения. Апаратът е необходимо да се настрои на безкрайност. Настройките се правят на ръчен режим. След като е завит апаратът се дофокусира до рязък образ с помощта на дисплея. За улеснение се използва цифровото увеличение. 
Марс с цифровия апаратПри наблюдението и снимките на Марс (и другите планети) могат да се използват цветни филтри, които помагат за открояването на различни детайли. За снимките с фотоапарата е използван оранжев филтър, каквито се слагат на окулярите на биноклите. 

За да не се получават вибрации при работата с апарата е необходимо да има електронно жило, което представлява малък пулт за управление, който се включва към апарата. Тъй като това жило е сравнително скъпо може да се използва режимът на самоснимачка - докато таймерът изброи секундите телескопът се успокоява.

За самото снимане има два варианта - единични кадри и видеофилм. Въпреки, че резолюцията е по.малка по-добрият вариант е правенето на филм. За това ще стане въпрос по-долу.
 

Снимки с web-камера

Телескопът с прикрепената web-камераЗа нашия фотопатрул използвахме и една от най-евтините web-камери - Philips ToUcam. Тя е цветна, с размер на CMOS- матрицата 288 х 352 пиксела и прави филми с разделителна способност 240x320 пиксела със скорост до 30 кадъра/сек. В спецификациите пише, че матрицата е с размер 1/4", от което следва, че всеки пиксел е с размер около 0.008mm. Важно при изборът й беше, че обективът може да се отстранява от корпуса на камерата.. Това позволява снимането в главния фокус на телескопа и използването на окулярна проекция с произволно (но все пак в определени граници) увеличение. На показаните по-долу снимки еквивалентното фокусно разстояние е ~8000mm. Присъединяването към фокусировъчното устройство може да стане по подобен на описания начин, с тази забележка, че камерата има яйцевидна форма и е неудобно към нея да се навие преходник. Съществува възможност платката с матрицата да се изкара от фабричния корпус и да се монтира в някакъв изработен от нас, но това не сме го правили. За щастие мястото, където се завива обективът е кръгло и към него прикрепихме импровизиран пластмасов преходник. Прикрепването става с... тиксо, много тиксо:)
 

Web-камерата е включена в USB-порта на компютър, разположен близо до телескопа и фокусирането става по образа на монитора. С увеличаване на кратността на окулярната проекция образът, естествено, става по-голям, но при това фокусирането става още по-чувствително и трудно. В допълнение на това атмосферната турболенция допълнително влошаваше фокусирането - дискът на планетата "плува", прилича на отражение във вода (виж по-долу). И сега, както при снимките с цифровия апарат най-добре е да се правят филмчета, вместо единични кадри.
Защо филмчета

Поради атмосферната турболенция, неточното насочване на полярната ос на телескопа, вибрации от затвора на апарата, ниският контраст на образа и др. при снимане на единични кадри вероятността обект като Марс да бъде заснет качествено е много малка. Затова по-добрият вариант е да се правят филми от по няколкостотин кадъра, които после да се обработят със специален софтуер и от тях да се получи един, но качествен кадър. В софтуера на цифровият фотоапарат има опция за заснимане на филм с дължина до 40 секунди със скорост 15 кадъра/секунда. При това, може да се подбере честотата на кадрите за секунда. Web-камерата също си има собствен софтуер с богат избор на настройки. Филмите и от фотоапарата и от web-камерата са записани в avi-формат.

Екран на програмата Registax. Щракнете за да увеличите За обработката на филмите ние използвахме програмата Registax. След заснимането на филма с цифровия апарат или web-камерата той се пуска в програмата за обработка. Работата с нея и лесна, и също има възможност за много настройки. Най-просто, действието й може да се опише така: програмата "разглежда" всички кадри и по предварително зададена степен отделя лошите кадри от добрите. Този избор може да стане и ръчно. Лошите кадри са размазаните, неконтрастните и т.н. При по-нататъшната обработка се използват само добрите. Тъй като при филмирането образът на обекта може да е подвижен в кадъра, например в следствие неточното насочване на полярната ос на телескопа, следващата стъпка е образите от отделните кадри да се насложат точно един върху друг. Така, чрез многократното наслагване детайлите, които иначе не се виждат на отделните кадри се открояват в значителна степен. Крайния резултат се контролира и чрез настройките за цветовата гама, контрастът и т.н. Допълнително резултатната снимка може да се дообработи с някоя графична програма.

Всъщност, по този принцип са правени много от най-добрите снимки на астрономически обекти в интернет, както и изумителните снимки от телескопа "Хъбъл".
 

Един от най добрите единични кадри от филма
Резултатен кадър, получен след обработката на филма с Registax
Краен кадър, получен след обработката с графична програма
Един от най добрите единични
Резултатен кадър, получен след
Краен кадър, получен след

 
Трудности

Фотопатрулът на Марс беше съпроводен и с някои трудности.

Центриране

Най-трудното и отнемащо много време е "хващането" на Марс в полето на приемника. Особено при снимките с web-камерата. Тук не помагат никакви търсачи. В зависимост от увеличението полето на камерата е между 1' и 2' (дъгови минути)! За сравнение при визуални наблюдения с увеличение 200х зрителното поле, видимо в окуляра е около 15'. Ако се избере по-малко увеличение на окулярната проекция полето нараства и това "хващане" е по-лесно, но образът става по-малък и макар, че е по-контрастен се губят част от фините детайли. Не по-лесно е и задържането на обекта, особено при недобре насочена полярна ос - планетата прекосява полето на камерата за няколко минути и се налага постоянна корекция на хода на телескопа. При снимките с цифровия апарат намирането и задържането на Марс е значително по-лесно, предвид по-голямото поле - над 3'.

Попадането на обекта "в кадър" става най-лесно по следния начин. На телескопа се слага най-слабият окуляр и се намира Марс. След това окулярът се замества с по-силен и планетата пак се центрира. Следва внимателно присъединяване на фотоапарата или web-камерата и последващо търсене (сканиране), ако обекта не е вече в полето.

Фокусиране

Както вече стана въпрос поради големите увеличения, успоредно водещи до нисък контраст на образа фокусирането е много трудно. Изход от ситуацията е префокусирането след всеки филм. Така има вероятност поне един от десетките филми на нощ да е на фокус. Това е достатъчно добър резултат.
 

Турболенция

Фрагмент от заснетия с web-камерата филм, 280кВГлавна пречка, обаче за фокусирането е атмосферната турболенция. През лятото тя е особено добре изразена, още повече, когато обектът е сравнително ниско над хоризонта. В случая със снимките на Марс имахме няколко фактора, влияещи на турболенцията - ниското положение на планетата над хоризонта, времето на противостоянието - през най горещият месец, сравнително ранния час на снимки, когато земята наоколо активно отдава топлина, вечерния бриз по брега

Адаптиране на телескопа

Голямо влияние на наблюденията и снимките оказва и недостатъчната температурна адаптираност на телескопа (за система Нютон). Тя се изразява в това, че при промяна на околната температура огледалото, тъй като е дебело около 30mm, не може да се охлади или затопли равномерно изведнъж. Получава се така, че в един момент част от огледалото се е охладила/затоплила в различна степен от останалата. А както знаем при различни температури всички материали се свиват или разширяват - променят обема си. Когато това не е едновременно за цялото огледало се променя формата на огледалната повърхност и от там качеството на образа. Затова е необходимо телескопът да се изважда предварително половин-един час за да се адаптира.
 

Снимка на Марс по време на Великото противостояние, получена от нас е публикувана на корицата на Астрономическия календар на БАН за 2004 година.